Proces/technologia
Honowanie, zwane inaczej gładzeniem, to proces bardzo dokładnej obróbki ściernej, wykorzystywany do dokładnego wykończenia powierzchni. Biorąc pod uwagę parametry techniczne i jakościowe, jej celem jest uzyskanie wymaganej średnicy oraz pozbycie się ewentualnych odchyleń kształtu, stożkowatości, falistości, rys, krzywizn osi. Obróbka ta pozwala na uzyskanie klasy dokładności w zakresie IT4 - IT6 i chropowatości w zakresie Ra 0,02 - Ra 1,3.
Zastosowanie
Najczęściej obróbka ta jest wykorzystywana do wykańczania wewnętrznych powierzchni walcowych. Znajduje także zastosowanie do obróbki powierzchni płaskich oraz uzębień. Procesami poprzedzającymi honowanie są najczęściej obróbki zgrubnej w postaci toczenia, frezowania i wiercenia. Najczęściej podczas honowania usuwane jest 0,01 - 0,3 mm naddatku materiału, co stawia tą technologię jako konkurencyjną w stosunku do szlifowania. W procesie honowania mamy do czynienia z niższą prędkością pracy narzędzi skrawających przy znacznie niższych wartościach nacisku na obrabiany element. To w porównaniu do szlifowania, gwarantuje znacznie większą dokładność obróbki, która z kolei przekłada się na poprawę trwałości wykonanych elementów.
Honowaniu zazwyczaj poddaje się takie materiały jak:
- aluminium,
- brąz,
- miedź,
- powłoki ceramiczne,
- powłoki metalowe,
- powłoki węglikowe,
- stal czarna,
- stal nierdzewna.
Struktura Plateau
Jednak kluczową cechą z punktu widzenia użytkowania elementów poddanych tej obróbce jest uzyskanie na obrabianej powierzchni zagłębień krzyżujących się pod charakterystycznym kątem. Zagłębienia te określa się mianem powierzchni plateau lub szlifem krzyżowym.
Wewnętrzna powierzchnia cylindra po honowaniu.
Uzyskanie tak charakterystycznej powierzchni, ma istotny wpływ na zużywanie się par elementów ciernych. Struktura plateau pełni rolę mikro kanalików smarnych dla współpracujących ze sobą elementów. W tej strukturze skutecznie osadza się olej smarowniczy, co znacznie skraca czas docierania się i wydłuża trwałość tych elementów. W przypadku pary ciernej metal-polimer, jak to ma miejsce w łożyskach ślizgowych pracujących w warunkach tarcia technicznie suchego, w mikro kanalikach uzyskanych poprzez honowanie osadza się wytarty polimer, który pełni funkcję smarną takiej pary.
Warto dodać, że Bardzo istotny wpływ na wartość współczynnika tarcia i intensywność zużycia elementów polimerowych dla współpracującej ze sobą pary ciernej metal-polimer, ma kąt ułożenia mikro kanalików uzyskanych poprzez honowanie. Badania na Politechnice Wrocławskiej wykazały, że najmniejszą wartość współczynnika tarcia uzyskano dla struktury o kącie 72o, Zaś biorąc pod uwagę parametr największej odporności na zużycie elementu polimerowego, uzyskano go przy kącie 45o struktury powierzchni plateau. Kąt 0o odpowiadał mikro kanalikom ułożonym prostopadle do kierunku tarcia, kąt 90o odpowiadał śladom obróbki ukierunkowanym równolegle po kierunku tarcia.
Stosowane maszyny i narzędzia
Honowanie przeprowadza się na specjalistycznych maszynach zwanych Honownicami.